Podręczny sprzęt gaśniczy.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 listopad 1992 roku ( z późniejszymi zmianami ) par. 15.1.i 2.obsługą sprzętu gaśniczego należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją obsługi ustaloną przez producentów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa urządzenia gaśnicze winny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym nie rzadziej niż raz na rok.

Potwierdzeniem wykonania prac przez naszego serwisanta  jest:

  • protokół z przeglądu podręcznego sprzętu gaśniczego
  • kontrolka z terminem następnego przeglądu / remontu

Okresowy przegląd gaśnic

Gaśnice należą do sprzętu ratującego życie, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby bez względu na okoliczności działały poprawnie i można było je prawidłowo użytkować. Wymaga tego nie tylko osobista troska o bezpieczeństwo, ale również polskie prawo, które wyraźne mówi, że sprzęt przeciwpożarowy powinien przechodzić okresowe przeglądy co najmniej raz w roku kalendarzowym. Z myślą o zagwarantowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa w zakładzie pracy, biurze, budynkach instytucji publicznej czy jakimkolwiek innym miejscu proponujemy profesjonalny przegląd gaśnic. Naszym zadaniem jest kompleksowa kontrola ich stanu technicznego. Wykorzystując specjalistyczny sprzęt, sprawdzamy, czy działają prawidłowo, a jeśli nie, to wskazujemy i eliminujemy napotkane usterki. Jeżeli chcesz mieć pewność, że w chwili zagrożenia będzie można skorzystać ze sprawnego sprzętu przeciwpożarowego, pamiętaj, żeby na czas zlecić nam okresowy przegląd gaśnic.

Okresowa konserwacja gaśnic

Co najmniej raz do roku – lub częściej, jeśli takie są wymagania producenta – konieczna jest okresowa konserwacja gaśnic, która ma na celu ich utrzymanie w prawidłowym stanie. Stanowi ona obowiązek również w sytuacji, gdy strzałka manometru w danej gaśnicy spadła poniżej zielonego pola, a także gdy gaśnica była wcześniej uruchamiana, została uszkodzona, pozbawiono ją plomby lub gdy środek gaśniczy wydostał się z niej w sposób niekontrolowany. Wszelkiego rodzaju wątpliwości co do poprawnego działania gaśnicy wymagają wykonania jej konserwacji. Aby okresowa konserwacja gaśnic mogła być przeprowadzona właściwie, należy dysponować odpowiednim sprzętem i specjalistyczną wiedzą. Jako że posiadamy te atuty, możemy zapewnić, że wykonywana przez nas konserwacja gaśnic spełni wszystkie wymagania stawiane przez Ustawodawcę i zagwarantuje sprawność sprzętu przeciwpożarowego. Jeżeli chcesz mieć pewność bezpieczeństwa, skontaktuj się z nami już dziś i powierz nam konserwację gaśnic w swoim zakładzie, firmie czy jakimkolwiek innym budynku.

Legalizacja gaśnic

Legalizacja gaśnic jest bardzo istotna ze względu na przepisy obowiązujące w polskim prawie i nie tylko. Stosowanie gaśnic, których termin ważności upłynął wiąże się nie tylko z dotkliwymi karami, ale również może stanowić niebezpieczeństwo, ponieważ niesprawdzona gaśnica może zadziałać nieprawidłowo w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego. Jeśli upłynie okres legalizacji gaśnicy to sprawą konieczną jest zadbanie o jego odnowienie. Sama legalizacja nie polega tylko na wystawieniu odpowiedniego dokumentu i umieszczeniu zapisu na gaśnicy. Bardzo istotną czynnością jest jej przegląd i konserwacja. W przypadku wykrycia nieprawidłowości gaśnica zostaje wycofana z użytku i należy wymienić ją na nową. Dzięki temu zapewnione będzie bezpieczeństwo i przestrzegane będą aktualne przepisy.

Rodzaje gaśnic:

GAŚNICE PROSZKOWE

W urządzeniach tych środkiem gaśniczym jest proszek wyrzucany za pomocą sprężonego gazu (wyrzutnika-dwutlenek węgla lub azot). Głównym składnikiem proszków gaśniczych są zwykle węglany lub fosforany sodu. Działanie gaśnicze proszku polega przede wszystkim na przerwaniu reakcji spalania. Ponadto proszki typu ABC topią się i pienią w wysokiej temperaturze odcinając dopływ tlenu. Dodatkowo jeszcze występuje efekt tłumienia płomieni strumieniem niepalnego gazu, będącego nośnikiem proszku. Gaśnice te przeznaczone są do gaszenia pożarów z grup ” A,B ” i „C” lub ” B,C „, w zależności od rodzaju użytego proszku. Możliwe jest także gaszenie urządzeń elektrycznych pod napięciem, zwykle do 1000V. Istnieją także gaśnice przeznaczone na wyższe napięcia. Gaśnice te szczególnie są polecane do gaszenia pożarów w archiwach oraz bibliotekach itp. Wynika to z faktu nieniszczenia (brak zamoczenia) gaszonych przedmiotów. Gaśnice te również nie są zbyt wskazane do gaszenia wszelkich urządzeń mechanicznych będących w ruchu, mogą spowodować ich zatarcie.

GAŚNICE ŚNIEGOWE

Środkiem gaśniczym w tej gaśnicy jest zawarty w wysokociśnieniowej butli, skroplony CO2 ( czyli: dwutlenek węgla ), który rozprężając się adiabatycznie oziębia się do ok. -78°C i zestala w formę tzw. suchego lodu. Działanie gaśnicze polega na odcinaniu dostępu tlenu i znacznym obniżeniu temperatury pożaru. Jednak ze względu na niewielkie ciepło parowania dwutlenku węgla efekt chłodzący jest mniejszy niż zwykłej wody. Gaśnice śniegowe służą do gaszenia : – pożarów z grup „BC”, urządzeń elektrycznych zwykle do 1000V, a w szczególności elektroniki i maszyn precyzyjnych. Zaletą gaśnic śniegowych jest brak jakiegokolwiek zanieczyszczenia gaszonych przedmiotów i pomieszczeń. Wadą natomiast duża w porównaniu z innymi gaśnicami o podobnej skuteczności masa. Gaśnicą śniegową nie należy gasić ludzi, gdyż działanie tak niskiej temperatury powoduje dodatkowe obrażenia. Wadą tej gaśnicy śniegowej jest również niezbyt wysoka temperatura krytyczna skroplonego dwutlenku węgla (31,4 °C), przez co gaśnica nie może być przechowywana w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze. Powinna też być chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Przegrzanie tej gaśnicy powoduje jej rozładowanie przez wbudowany zawór bezpieczeństwa.

GAŚNICE WODNE

Gaśnice wodne napełniane są specjalnym wodnym roztworem środka pianotwórczego. Gaśnice te szczególnie przydatne są w przemyśle : drzewnym, włókienniczym, papierniczym, rafineryjnym itp. Wykazują one bardzo dużą skuteczność gaśniczą ze względu na działanie: zwilżalność materiałów hydrofobowych oraz tworzenie się filmu wodnego na całej rozlanej powierzchni cieczy łatwopalnych. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na stosowanie tych urządzeń do gaszenia urządzeń pod napięciem do 1000 V, co zostało potwierdzone badaniami Instytutu Energetyki– „Laboratorium Wysokich Napięć”.

GAŚNICE PIANOWE

Środkiem gaśniczym w tej gaśnicy jest piana gaśnicza wyrzucana za pomocą sprężonego gazu (azotu lub dwutlenku węgla). Gaz może być zawarty w specjalnym zbiorniku (gaśnica na pianę mechaniczną) albo powstawać w wyniku reakcji chemicznej (gaśnica na pianę chemiczną). Nie produkowane obecnie ale spotykane jeszcze gaśnice na pianę chemiczną mają zbiornik (na ciśnienie max. 20 atm), w którym mieści się roztwór dwuwęglanu sodowego ze środkiem pianotwórczym (tzw. ładunek zasadowy) i w specjalnym koszu szklany słój (o pojemności 1 litra) z rozcieńczonym kwasem siarkowym lub roztworem siarczanu glinu (tzw. ładunek kwaśny). Oba ładunki są przegrodzone membraną z cienkiej płytki ołowianej. Działanie gaśnicze piany polega na odizolowaniu od dostępu tlenu a także zwilżaniu palnych przedmiotów zawartą w niej wodą. Gaśnice pianowe służą do gaszenia pożarów z grup A (subst. stałe np. meble) i B (płyny łatwopalne, także lżejsze od wody np. benzyna). Gaśnicy pianowej nie wolno używać do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem, gdyż strumień piany doskonale przewodzi prąd, ani ciał reagujących chemicznie z wodą (np. karbid). Nie używać tych gaśnic do gaszenia rzeczy drogocennych lub wrażliwych na zamoczenie.